Στη μάχη για το μετάλλιο μπαίνει η Κατερίνα Στεφανίδη

Στη μάχη για το μετάλλιο μπαίνει η Κατερίνα Στεφανίδη

Με το 6ο της ολυμπιακό μετάλλιο «φλερτάρει» η Ελλάδα καθώς η Κατερίνα Στεφανίδη ρίχνεται στις 2.30 τα ξημερώματα του Σαββάτου στη μάχη του τελικού στο επί κοντώ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε στο Ρίο με «παράσημα» τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης αλλά και παγκόσμιας πρωταθλήτριας στον κλειστό στίβο ενώ προκρίθηκε άνετα στον τελικό με ένα άλμα στα 4.60 μ.

Εκτός από την Κατερίνα Στεφανίδη, στο στίβο υπάρχουν άλλες τρεις ελληνικές συμμετοχές την Παρασκευή, στο βάδην. Ειδικότερα, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ θα λάβει μέρος στον τελικό των 50 χιλιομέτρων, ενώ η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και η Παναγιώτα Τσινοπούλου θα δώσουν το «παρών» στον τελικό των 20 χιλιομέτρων.

Ελληνική συμμετοχή υπάρχει και στη ρυθμική γυμναστική, με τη Βαρβάρα Φίλιου να αγωνίζεται στον προκριματικό του σύνθετου ατομικού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων:

ΣΤΙΒΟΣ

14:00 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50 χλμ. Βάδην –ΤΕΛΙΚΟΣ–

20:30 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20 χλμ Βάδην –ΤΕΛΙΚΟΣ–

02:30 Κατερίνα Στεφανίδη – Επί Κοντώ –ΤΕΛΙΚΟΣ–

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:20-23:50 Βαρβάρα Φίλιου – Σύνθετο Ατομικό (προκριματικός)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 14ης μέρας στους Ολυμπιακούς Αγώνες:

ΣΤΙΒΟΣ

14.00 50 χλμ βάδην Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

20.30 20 χλμ βάδην Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

02.30 Επί κοντώ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

02.40 4χ400μ Γυναικών (προκριματικές σειρές)

03.05 Σφυροβολία Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

03.10 4χ400μ Ανδρών (προκριματικές σειρές)

03.40 5.000μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

04.15 4χ100μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

04.35 4χ100μ Ανδρών (προκριματικές σειρές)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

14:30 Απλό Ανδρών (Ημιτελικά)

16:10 Απλό Γυναικών (Μικρός τελικός)

17:00 Απλό Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

17:50 Διπλό Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

20:00 Ημιτελικοί 52 κιλά Ανδρών

20:30 Ημιτελικοί 64 κιλά Ανδρών

21:00 Ημιτελικοί +91 κιλά Ανδρών

21:30 Ημιτελικοί 75 κιλά Γυναικών

22:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 57 κιλά Γυναικών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΩΝ ΝΕΡΩΝ

15:00-16:45

Κ1 ανδρών 200μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)

C2 ανδρών 1000μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)

K4 γυναικών 500μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)

Κ4 ανδρών 1000μ. (Προκριματικά, Ημιτελικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΜΧ

19:30 Ημιτελικά Γυναικών

19:38 Ημιτελικά Ανδρών

21:00 ΤΕΛΙΚΟΣ Γυναικών

21:10 ΤΕΛΙΚΟΣ Ανδρών

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

22:00 10μ. Ανδρών (Προκριματικός)

ΓΚΟΛΦ

13:30 – 22:00 – 3ος γύρος Γυναικών

ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

18:00 Κολύμβηση Γυναικών

21:30 Ιππασία Γυναικών

00:00 Σύνθετο (Αγώνας δρόμου/Σκοποβολή) Γυναικών – ΤΕΛΙΚΟΣ

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:20-19:20 Προκριματικά Σύνθετο ατομικό

20:50-23:50 Προκριματικά Σύνθετο ατομικό

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

18:00 Ομαδικό (Ελεύθερο) – ΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

15:00-19:00 -80κ. (Α) & -67κ (Γ) – Προκριματικά

21:00-00:00 -80κ. (Α) & -67κ (Γ) – Προημιτελικά, Ημιτελικά

02:00-05:05 -80κ. (Α) & -67κ (Γ) – Ρεπεσάζ, ΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΑΛΗ

16:00-19:00 Ελευθέρα (Α) 57κ., 74κ. – Προκριματικά/ρεπεσάζ

22:00-01:00 Ελευθέρα (Α) 57κ., 74κ. – ΤΕΛΙΚΟΙ

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΙ Άνδρες

04:00 Μικρός Τελικός

06:00 ΤΕΛΙΚΟΣ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Γυναίκες

16:00 Βραζιλία-Κίνα (Θέσεις 7-8)

17:20 Ουγγαρία-Ρωσία (Μικρός τελικός)

20:10 Αυστραλία-Ισπανία (Θέσεις 5-6)

21:30 ΗΠΑ-Ιταλία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνδρες Ημιτελική Φάση

21:30 Ισπανία-ΗΠΑ

01:00 Αυστραλία-Σερβία

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Γυναίκες

19:00 Βραζιλία-Καναδάς (Μικρός Τελικός)

23:30 Σουηδία-Γερμανία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΒΟΛΕΪ Άνδρες

Ημιτελική Φάση

19:00 Ιταλία-ΗΠΑ

04:15 Ρωσία-Βραζιλία

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Άνδρες

Ημιτελική Φάση

21:30 Γαλλία-Γερμανία

02:30 Πολωνία-Δανία

ΧΟΚΕΙ Γυναίκες

18:00 Γερμανία-Νέα Ζηλανδία (Μικρός Τελικός)

23:00 Ολλανδία-Μ. Βρετανία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

gaia-sense